Foça’ya Nasıl Gidilir?
Eski Foça'ya Nasıl Gidilir?

Foça yıllardan beridir İzmir’in en gözde tatil beldelerinden. Uzun yıllardır popüler olsa da güzelliği hala değişmedi ve o eski dokusunu korudu ve koruyacak gibi görünüyor. Bu uzun yıllar içerisinde elbette Foça’ya ulaşım oldukça kolaylaştı. Eskiden Foça’ya giden yollar toprak vaziyette iken şu an asfaltlanmış durumda ve Foça’ya ulaşım oldukça rahat. Hatta İzmir Banliyö Tren Hattı yani İzban’ın da 2010 yılında açılması ile Foça’ya gitmek epey bir kolay hal aldı. İzban neredeyse İzmir’in her kritik noktasından geçiyor ve çeşitli yerler otobüsler ile aktarma yapılıyor. Eski Foça da Yeni Foça da bu aktarmalardan nasibini aldı ve Foça’ya giden sayısı daha da arttı haliyle. Bilmeyenler için bizler de Foça’ya nasıl gidilir, Foça’ya otobüs ile, İzban ile ulaşım ve Foça içi ulaşım hakkında bir şeyler yazalım istedik.

Foça Nerede? 📍

Foça’ya nasıl gidilir bahsini açmadan önce Foça’nın nerede olduğunu söylemek daha mantıklı olacak. Foça ilçesi Eski ve Yeni Foça olmak üzere ikiye ayrılmış durumda. Eski Foça adından da anlaşılacağı üzere ilçenin asıl merkezi ve tarihi yapılar burada. Yeni Foça ise iskanın daha kolay olmasından dolayı sonradan oluşturulmuş, genelde yazlıkların olduğu bölge. İkisi de oldukça popüler yerler ama tabii ki Eski Foça, Yeni Foça’ya kıyasla daha çok talep görüyor.

Foça ilçesinin, Kuzey Doğusunda bir diğer sayfiye yeri olan Aliağa bulunuyor. Güneyi ve doğusu ise Menemen ilçesi ile çevrili. İzmir istikametinden gelecekler Menemen ilçesinden, Kuzeyden gelecekler ise Aliağa ilçesinden geçmek zorunda anlayacağınız. Foça’nın batısı ise Ege Denizi ile çevrili.

Foça’ya Nasıl Gidilir? 🚗

Biz bu yazıda Eski ve Yeni Foça’ya nasıl gidilir bahsini ayrı ele alacağız. İkisine de çok benzer yollar ile gidilse de küçük farklar var. Bu yüzden önce Eski Foça’ya araç ile, İzban ile minibüs ile nasıl gidilir ondan bahsedeceğiz, sonrasında ise Yeni Foça’ya nasıl gideceğinizden.

Eski Foça’ya Nasıl Gidilir?

Eski Foça’ya gitmek için 4 alternatifiniz var aslında. İzban ile Eski Foça’ya ulaşım, minibüs ile Eski Foça’ya ulaşım ile özel araç ile Foça’ya ulaşım. Bunlara yaz aylarında bir de deniz yolu ile ulaşımı eklemek gerekecek.

Eski Foça’ya İzban İle Ulaşım 🚇

Eski Foça’ya İzban ile ulaşım aslında İzmir’den Eski Foça’ya nasıl gidilir konusunun da başlığı. Çünkü İzban sadece İzmir’de geçerli bir ulaşım sistemi. İzmir’e şehir dışından uçak ile gelecekler de Adnan Menderes Havalimanı durağından geçen İzban’a binip Foça’ya gidebilirler.

İzban’ın en önemli durakları şunlar: Havalimanı, Şirinyer, Alsancak, Halkapınar, Karşıkaya, Çiğli ve Menemen. Yani sizler Havalimanından Foça’ya nasıl gidilir, Alsancak’tan Foça’ya nasıl gidilir, Karşıyaka’dan Foça’ya nasıl gidilir diye soruyorsanız cevabı İzban. İzban bu durakların hepsinden geçiyor. İzmir’de gidilen yol kadar ücret alındığı için bindiğiniz durapa göre ücret değişecek. Bu yüzden 3.5 lira ile 9 lira arasında bir ücreti olacak İzban’ın sizin için.

Tabi trene bindiniz direkt sizi Foça’da bırakmıyor bu tren. Eski Foça’ya ulaşmak için Hatundere istasyonunda inmeniz gerekecek. Aşağıdaki haritadanın kuzey tarafında görebilirsiniz.

Foça'ya Nasıl Gidilir?

Hatundere durağında indikten sonra zaten hemen önünüzde bekleyen belediye otobüsünü göreceksiniz. Bu duraktan yalnızca Foça’ya otobüs kalktığı için yanlış otobüse binmeniz imkansız. 🙂 Yine de otobüsün numarası 744. Foça Hatundere arası sefer yapan bu otobüsle yaklaşık yarım saat sonra Foça’dasınız. Tren yolculuğunuzun süresi de tabii bindiğiniz durağa göre farklılık gösterecek. Hatundere durağından kalkan 744 numaralı otobüsün sefer saatleri için tıklayın.

Bu Yazılar Da İlginizi Çekebilir:

📌 Eski ve Yeni Foça’da Gezilecek Yerler

🥩 Foça’da Ne Yenir?

Eski Foça’ya Minibüs İle Ulaşım 🚐

Foça’ya nasıl gidilir sorusunun bir diğer cevabı da minibüsler. İzban gelene kadar Foça’ya en popüler ulaşım yolu minibüsler ileydi. Şimdi eskisi kadar rağbet görmese de tabii ki daha az meşakatli ve rahat olduğu için tercih ediliyor hala. Eski Foça’ya giden minibüslerin ilk kalkış yeri İzmir Şehirler Arası Otobüs Terminali. Otobüs ile İzmir’e başka bir şehirden geliyor ve Foça’ya gitmek istiyorsanız bize kalırsa İzban ile falan uğraşmayın ve direkt bu minibüslere binin. Bu minibüsler 101 ve 102 numaralı peronlardan kalkıyor. Zaten önlerinde Foça diye yazıyor. Fiyatı ise 20 ile 25 lira arası.

Bununla birlikte bulunduğunuz yer İzban durağına uzak ya da siz minibüsle gitmek isterseniz aşağıya harita üzerinden bu minibüslerin güzergahını koyuyoruz. Oradan bakıp direkt yol üzerinden de binebilirsiniz.

Özel Araç İle Eski Foça’ya Ulaşım 🚘

Özel araç ile Foça’ya ulaşım oldukça kolay. İzmir şehir merkezi ile Foça arası yaklaşık 70 kilometre. İzmir şehir merkezinden yola çıkarsanız sırasıyla Bayraklı, Karşıyaka, Çiğli ve Menemen ilçelerinden geçerek Foça’ya ulaşabilirsiniz. Genel olarak İzmir çevreyolu ve Anadolu Caddesini kullanacaksınız. Menemen’e geldiğinizde ise İzmir Çanakkale Asfaltı üzerinden devam edeceksiniz ve Hatundere’de Foça sapağına gireceksiniz. Fakat bu yolun biraz daha kısası var. Eğer Menemen’e gelmeden Ulucak tarafından Seyrek yoluna girerseniz çok daha kısa sürede Foça’ya ulaşabilirsiniz.

Kuzey’den geliyor iseniz yine Aliağa üzerinden Foça istikametine sapacaksınız. Ilıpınar ve Bağarası köylerinden sonra Eski Foça’dasınız.

Eski Foça’ya Vapur İle Ulaşım 🚢

Eski Foça’ya vapur ile ulaşım sadece yaz aylarında mevcut. Vapur için ik alternatifiniz var. Biri Karaburun, Mordoğan’dan kalkan vapurlar ve diğeri de Alsancak, Karşıyaka ve Foça istikametini takip eden vapurlar. Tabii bu vapurlar günün her saati yok. Günde sadece iki sefer yapıyorlar sabah ve akşam olmak üzere.

Yeni Foça’ya Ulaşım

Yeni Foça’ya ulaşım genel olarak Eski Foça ile aynı. Eğer özel araç ile Yeni Foça’ya nasıl gidilir öğrenmek istiyorsanız farkı şu: Hatundere sapağından Foça yoluna saptığınızda Ilıpınar Köyünden sonra karşısına Yeni Foça tabelası çıkacak. İlk tabeladan sonra dönerseniz Kozbeylü Köyü üzerinden Yeni Foça’ya ulaşabilirsiniz. Bizim tavsiyemiz de bu yönde. Çünkü Foça Kozbeyli Köyü, Foça’nın en çok ziyaret edilen yerlerinden biri. Daha önce detaylı olarak Kozbeyli Köyünü anlattığımız bir yazı vardı. Aşağıya bıraktık onu da.

📌 Foça Kozbeyli Köyü

Eğer bu yol üzerinden Yeni Foça’ya gitmek istemezseniz ileride Bağarası Köyüne geldiğinizde bir sapak daha olacak. Buraya saptığınızda direkt olarak Yeni Foça’nın merkezine gidersiniz. Ama bize kalırsa en güzel yol önce Eski Foça’ya uğramak oradan sahil yolundan Yeni Foça’ya gitmek. Çünkü harika manzaralar da sizlere eşlik edecek orada.

Yeni Foça’ya minibüsle gitmek isterseniz uygulayacağınız yöntem yine aynı. Otogardan Yeni Foça ve Eski Foça minibüsleri aynı yerden kalkıyor. Ayırt etmeniz için önlerinde eski ve yeni diye belirtilmiş. İzledikleri güzergah da aynı.

İzban ile ulaşmak isterseniz ise Hatundere durağında değil Biçerova durağında aktarma yapmalısınız. Yine Biçerova durağının tam karşısından kalkan otobüse binmelisiniz. Yaklaşık yarım saat sonra Yeni Foça’ya varmış olursunuz. Otobüs saatlerini görmek için tıklayın.

Yeni Foça’ya maalesef vapur seferi bulunmuyor. Vapur seferleri yalnızca Eski Foça’ya.

Evet, Foça’ya nasıl gidilir, nasıl ulaşılır anlatmaya çalıştık. Umarız faydalı olmuştur.

Bunları da okuyun!

Foça Tekne Turları

🥘 Foça’daki Kahvaltı Yerleri

Yorumlar

Bir cevap yazın