Foça Yürüyüş Yolları
Foça Yürüyüş Yolları

Foça tarih boyunca hep önemli bir kent olagelmiştir. Binlerce yıllık tarihi olan bu kent günümüzde daha mütevazı bir ilçe olarak görülse de gezilecek görülecek birçok yer mevcut Foça’da. Foça’ya gelen yerli ve yabancı turistleri yönlendirmek amacı ile Foça’da 4 tane yürüyüş yolu işaretlendi ve çeşitli panolar hazırlandı. Foça yürüyüş yolları hem spor yapmak için hem de tarihte küçük bir yolculuk yapmak için harika bir alternatif bize kalırsa. Bizde Foça’daki yürüyüş yollarını anlatalım ve nedir bu Foça’daki tarihi yürüyüş yolları anlatalım istedik.

Foça Tarihi Yürüyüş Yolları:

  • Kybele Yolu
  • Herodot Yolu
  • Theodoros Yolu
  • Megaron Yolu

Foça Tarihi Yürüyüş Yolları

Eski adı Phokaia olan Foça kenti, geçmişte çok önemli bir liman kenti idi. Hatta İon kent devletleri arasında hep önde gelen bir yer olagelmiş. E bu kadar önemli bir uygarlığın bu kente eser bırakmaması da düşünülemez elbette. Bu eserlerin bulunduğu yollar üzerine yürüyüş rotaları oluşturulması da oldukça hoş bir girişim doğrusu.

Foça Yürüyüş Yolları

1- Foça Kybele Yürüyüş Yolu

Kybele sadece Foça’da değil Anadolu’da da sıklıkla rastlayacağınız bir isim. Anadolu’nun en eski tanrıçalarından biri olan Kybele, doğurganlık ve bereket tanrısıdır. Hatta çoğu zaman 7 memeli olarak tasvir edildiği olur. Foça Kybele Yolu da adını bu tanrıçadan alıyor. Çünkü Foça’da bir Kybele Tapınağı var ve yürüyüş rotasının başlangıç noktası bu tapınak. Yol üzerinde ayrıca Athena Tapınağı, Foça Beşkapılar Kalesi, Tuz depoları, Ağalar Konağı ve tarihi Fatih Camii de bulunuyor. Tabi Kybele ve Athena Tapınaklarından geriye pek bir şey kalmamış maalesef. Yine de oldukça keyifli bir tarihi yürüyüş rotası olduğunu belirtelim.

2- Foça Herodot Yolu

Kadim Phokaia kentinin surlarına Herodot duvarı denir. Neden Herodot duvarı dendiğine dair bir kanıt yok fakat Herodot bir dönem Foça’da yaşamıştır. Kim bilir belki de bu duvarı o yaptırmıştır ya da saygıdan onun ismini vermişlerdi. Foça Herodot Yolu içerisinde oldukça güzel noktalar bulunuyor. Bunlar: Foça Yel Değirmenleri, Foça Su Kemeri, Sur yatakları, Antik su kuyusu, Foça Maltepe Höyüğü ve antik tiyatro.

3- Foça Theodoros Yolu

Theodoros, Phokaialı bir mimar ve heykeltıraş. Bize kalırsa en güzel yol da Theodoros Yolu. Çünkü eski taş Rum evlerini ve Foça’nın o dar sokaklarını gezmenize olanak sağlıyor. Şahsen bizim en çok keyif aldığımız nokta buralar Foça’da. Bu güzergah üzerinde ayrıca seramik atölyesi, nekropol alanı, Roma villa kalıntıları, mozaikler ve eski Rum Okulu bulunuyor.

#4 Foça Megaron Yolu

Geldik son Foça yürüyüş yoluna. Bu yol yukarıdakiler gibi ismini bir şahıstan ya da tanrıçadan almıyor. Megaron, dikdörtgen planlı, etrafı surlarla çevrili yapılara verilen bir isimdir ve Ege çevresinde yaygın olarak bulunur. Foça’nın 5 bin yıl önceki ilk yerleşim alanında ise Megaron bir ev bulunmuştur ve günümüzde Foça yürüyüş yolları arasında sonuncusuna bu isim verilmiştir işte. Foça Megaron Yürüyüş Yolu üzerinde ise iç fener, nekropol, Foça Şeytan Hamamı ve demirci atölyesini göreceksiniz.

Bu yazıya da göz atın:

📌 Foça’da Gezilecek Yerler

Evet, Foça tarihi yürüyüş yolları bu şekilde. Siz de bu yollarda yürüdüyseniz en beğendiğiniz yolu yorum kısmına yazmayı unutmayın. Şimdilik hoşçakalın.

Yorumlar

Bir cevap yazın