Foça Yel Değirmenleri
Foça Yel Değirmenleri

Yel değirmenleri, ülkemizin birçok bölgesinde bulunan bazı kentlerin simgesi haline de gelmiş kültürel miraslardan. Nasıl ki Bodrum’un ünlü tarihi yel değirmenleri var ise Foça’nın da aynı şekilde tarihi yel değirmenleri bulunuyor. Zamanında hizmet ettiği amaç bir yana, günümüzde bu değirmenler daha çok turistik olarak ziyaret ediliyor. Foça yel değirmenleri de Foça’nın en eski tarihi eserlerinden.

Sitemizin En Çok Okunan 3 Yazısı:

Foça Gezilecek Yerler

Foça Denize Girilecek Yerler

Foça Kahvaltı Mekanları

Foça Kamp Alanları

Foça Yel Değirmenleri Nerede?

Foça yel değirmenleri, İzmir tarafından araç ile Foça’ya girdiğinizde sol taraftaki hakim tepenin üzerinde bulunuyor. 3 adet olan yel değirmenlerinin biri restore edildi, diğer ikisi ise restore aşamasında bulunuyor.

Foça Yel Değirmenlerine Nasıl Gidilir?

Araç ile ulaşım maalesef mümkün değil ama değirmenlerin bulunduğu tepe öyle çok ciddi şekilde yüksek ve zorlu değil. Yürüyerek kolaylıkla yel değirmenlerine ulaşabilirsiniz. Özellikle gün batımında gitmenizi tavsiye ederiz. Hem sıcaktan fazla etkilenmez hem de harika bir manzara ile karşılaşırsınız. Çünkü Foça’da gün batımının en güzel izlendiği yerlerden biri burası. Üstelik yel değirmenlerinin bulunduğu tepede Kutsal Kybele Tapınağının kalıntıları ve çeşitli işlemeler de bulunuyor. Bunları keşif için de güzel bir nokta.

Foça Yel Değirmeni Ne İşe Yarar?

Foça’da bulunan yel değirmeninin tarihi 18. yüzyıla kadar dayanıyor. Yel değirmenlerinin temek çalışma prensibi şu şekildedir: buğday türü tahıllar değirmene konur, değirmenin tepesinden bulunan pervane rüzgar sayesinde hareket eder ve ortaya bir enerji çıkar. Bu enerji de tahılları öğütüp un haline getirir. Yani insanlar beslenme amacı ile yel değirmenleri yapma gereksinimi duymuşlardır. Günümüzde bu tür yapılar modern hale gelerek elektrik üretiminde kullanılıyorlar biliyorsunuz ki.

Foça’nın geçmişten beri önemli bir liman kenti olduğunu söyleyelim. Peki yel değirmenleri ile Foça’nın liman kenti olmasının ne alakası var diye soruyor olabilirsiniz. Sebebi şu: limana yanaşan gemiler genelde uzun süreler denizde yol alırlar ve gemiye erzak depolamaları gerekir. Yel değirmenleri ile üretilen un Foça pazarlarında satışa çıkarak hem yerel halkın kullanımına hem de limana gelen gemilerin kullanımına sunulur. Bodrum yel değirmenleri de aynı amaca hizmet ediyordu.

Foça yel değirmenleri, Foça’da kesinlikle ziyaret edilmesi gereken bir yer. Bakanlığın ve belediyenin katkıları ile restorasyonu da tamamlandığında ziyaret için çok daha uygun hale gelecek ve turizm getirisi de sağlayacaktır.

Comments

Bir cevap yazın