Foça Siren Kayalıkları
Foça Siren Kayalıkları

Ülkemiz binlerce yıllık tarihin üzerine kurulmuş gibidir. Neredeyse hepimiz masallarla, mitolojik ögeler ile büyüdük ve bunları nesilden nesile aldık belki de aktaracağız. Foça da bu mitolojiden nasibini alan yerlerden biri. Özellikle de Foça Siren Kayalıkları. Foça’nın en çok ziyaret edilen bölgesi olan siren kayalıkları hem sayıları yalnızca birkaç yüz adet kalmış Akdeniz Foklarına ev sahipliği yapması hem de mitolojiye konu olan hikayesi ile gelenleri büyülüyor adeta. Gelin sizlere Foça Siren Kayalıkları nerede, nasıl gidilir, bu kayalıkların hikayesi nedir hepsini tek tek ama kısaca anlatalım.

Sitenin En Çok Okunan İçerikleri:

📌 Eski ve Yeni Foça Kahvaltı Mekanları

📌 Eski ve Yeni Foça Gezilecek Yerler

📌 Eski ve Yeni Foça Plajları

📌 En İyi Foça Restoranları

Homeros’un İlyada ve Odesası

Bilindiği üzere Homeros tüm dünya edebiyatının en önemli eserlerinden ikisini kaleme almıştır. Bunların ilki Truva Savaşının anlatıldığı İlyada, diğeri ise savaş bitiminde evine, karısı Penelope’nin yanına dönme mücadelesi veren Kral Odesa’nın hikayesidir. Odesa Destanının bir bölümünde Kral Odysseus (Odesa), Foça’da bulunan Siren Kayalıklarının olduğu bölgeden de geçer. Peki nedir bu Siren Kayalıkları efsanesi?

Foça Siren Kayalıkları Efsanesi

Sirenler (seirenler) ve siren kayalıkları, Homeros’un Odysseia Destanında karşımıza çıkan bir tür mitolojik ögedir.

Sirenler,bir tür kavim bir türk halktır. Geniş kanatları ve kuş gövdeli vücutları vardır yüzleri çok güzel bir kadının yüzüne aittir. Bu varlıkların esrarengiz bir sesleri de vardır. Bu sesleri ile erkekleri etkileyip kendilerine çağırabilirlermiş. Kayalıklara yaklaşan denizciler de gemilerin parçalanması sonucu burada ölürlermiş. Bu kısmı aklımızın bir köşesinde tutalım ve kısaca Kral Odesa’nın hikayesini anlatalım.

Odesa Destanındaki kahramanız ise evine dönmek isteyen İthaka Kralı Odesa’dır. Kral Odesa Truva Savaşına katılmıştır ve savaş bitiminde 10 yıl boyunca bir adada mahsur kalmıştır. 10 yılın ardından Tanrılar kendisine izin vermişler. Ama yurduna dönmek hiç de kolay olmamış Odesa için.

Odesa, Ege Denizinde Phokaia (Foça) kıyılarına geldiğinde Siren Kayalıklarına yaklaşır ve büyücü Kirke’nin yıllar önce ona Siren Kayalıkları ile ilgili anlattığı hikayeyi hatırlar. Neydi hikayemiz? Burada bulunan Sirenler büyüleyici sesleri ile gemileri buraya çağırırlardı ve ölümlerine sebep olurdu. İşte bu hikayeyi hatırlayan Kral, hemen bir plan yapmış ve yanında bulunan tayfanın kulaklarını bal mumu ile tıkamış. Bu sayede gemide bulunanların büyülenmesini engellemek istemiş. Kendini de geminin direğine kalın halatlarla sıkıca bağlamış ve ağzını sünger ile kapatmış. Bu sayede Siren Kayalıklarından gelen sesi yalnızca kendi duyabilirmiş. Siren Kayalıklarının yanından geçerken o büyüleyici sesleri duymuş ve efsunlanmış. Hatta emir verip burada kalmayı istemiş ama ağzı kapalı olduğu için verememiş. Bu sayede Siren halkının gazabından kendini ve tayfasını kurtarmıştır ve karısı Penelope’nin yanına İthaka’ya dönmeyi başarmıştır.

Foça Siren Kayalıkları Nerededir?

Foça Siren Kayalıkları, Foça’nın biraz Kuzeyinde bulunan Orak Adasında bulunur. Orak Adasının Kuzey Batı tarafında bulunan Siren Kayalıkları, bölgenin önemli turistik noktalarından da biri. Konum için tıklayın.

Siren Kayalıklarına Nasıl Gidilir?

Siren Kayalıklarına gitmenin en kolay ve en popüler yolu Foça Limanından kalkan tekne turlarına katılmak. Tekne turlarının hepsi Siren Kayalıklarına da uğruyor ve bu benzersiz kayalıkları görme şansı yakalıyorsunuz.

Bununla birlikte özel olarak da teknecilerle anlaşabilirsiniz ve birkaç saatlik bir tur ayarlayabilirsiniz. Aşağıya tekne turu için linki bırakıyoruz. Detayları ve fiyatları oradan inceleyebilirsiniz.

📌 Foça Tekne Turu Detayları

Evet, Foça Siren Kayalıkları yazımız bu kadar. Sizin de eklemek istediğiniz ya da sormak istediğiniz bir şey varsa yorum kısmında belirtebilirsiniz. Şimdilik hoşça kalın. 🙋

Comments

Bir cevap yazın