Foça Şeytan Hamamı
Foça Şeytan Hamamı

Şeytan Hamamı, Foça’nın çok sık duyulan ama pek de gidilmeyen bölgelerinden biri. İsmi Foça Şeytan Hamamı olsa da aslında burası bir hamam değil aile mezarlığıdır. Kayaya oyulmuş büyükçe iki mezardan oluşan Şeytan Hamamı Foça’nın görülmeye değer bölgelerinden biri fakat maalesef görülemiyor. Sebebine aşağıda değineceğiz.

Daha önce bölgede yapılan kazılar neticesinde seramik izlerine rastlanış ve teste tabi tutulan bu seramiklerin milattan önce 4. yüzyıla ait olduğu belirlenmiş. Bu sebeple Şeytan Hamamının da en az 2400 yıllık olduğunu söyleyebiliriz. Bunun dışında Foça Şeytan Hamamı hikayesi hakkında yeterli bilgiye sahip değiliz. Kime ait, kim tarafından yapıldı gibi bilgiler maalesef mevcut değil.

Foça Şeytan Hamamı Nerede ve Foça Şeytan Hamamına Nasıl Gidilir?

Foça şehir merkezine 2 kilometre uzaklıkta bulunuyor Şeytan Hamamı fakat şu anda askeri bölge içerisinde yer aldığı için maalesef girilemiyor. Özel izin almanız gerekiyor ve bu da yetkili biri değilseniz oldukça zor tahmin edersiniz ki. Çok büyük değil Şeytan Hamamı ancak yine de Foça’ya gelenlerin gezip görebileceği bir yer haline getirilebilirdi ve Foça turizmine kazandırılabilirdi. Foça’ya geldiyseniz ve gezilecek yerler arıyorsanız gelin aşağıya koyduğumuz yazılara bakın siz.

📌 Foça Siren Kayalıkları

📌 Foça Yel Değirmenleri

📌 Foça’da Gezilecek Yerler

Foçadayız Onedio

Yorumlar

Bir cevap yazın