Foça Maltepe Höyüğü
Foça Maltepe Höyüğü

Ülkemizin tarihi ve kültürel olarak ne kadar zengin olduğunu söylemeye gerek yok. Binlerce yıldır bu topraklarda çeşitli medeniyetler var oldu ve sonrasında ortadan kayboldular. Arkalarında ise günümüze ışık tutan onlarca miras bıraktılar. Bu miraslardan en eskileri höyüklerdir diyebiliriz. Anadolu’nun çeşitli yerlerinde çok ama çok önemli höyükler bulunmaktadır. Konya’daki Çatalhöyük, Çorum’da Alacahöyük, Şanlıurfa’da ise Göbeklitepe ilk akla gelenlerden. Foça’da da bir tane önemli sayılabilecek höyük bulunuyor ismi de Foça Maltepe Höyüğü. Bizler de en azından küçük bir fikir vermesi açısında bildiğimiz kadarı ile Foça Maltepe Höyüğü hakkında bir şeyler yazalım dedik. Ama öncesinde höyük nedir ona bakalım.

Höyük Nedir?

Tarih süresince birçok yerleşim yeri yıkılmıştır. Bunun çeşitli sebepleri vardır ama en yaygınları deprem, yangın ve savaş gibi sebeplerdir. Bu yıkıntılar tarih boyunca üst üste biner ve zamanla bir tepecik halini alır. Bu tepeciklerin içerisinde ise günümüze ışık tutan çeşitli kalıntılar bulunur ve o medeniyetler hakkında bize bilgi verir. İşte höyük genel olarak bu tepeciklere verilen addır ve yükseklikleri 40 metreye kadar varabilir. Höyüklerin içerisinde ise Tümülüs adı verilen çeşitli mezarlar vardır. Bu mezarlar dönemin krallarına ve önemli kişilerine aittir. Bu sebeple höyük içerisinde bulunan tümülüsler çok ama çok önemlidir.

Foça Maltepe Höyüğü

Foça Maltepe Höyüğü, Kent Duvarı ile Altın Mağara Tepesi arasında bulunur ve 1992 ile 1994 yıllarında iki defa kazı yapılmıştır bu alanda. Sebebi ise höyüğün içinde kent duvarının iyi korunmuş olma düşüncesidir. Burada ilk kazılar aslında 1953 yılında yapılmış. O zamanlar höyük olduğuna kanaat getirilen bu tepenin 1992’deki kazılar sonucu aslında bir höyük değil, tümülüs olduğu anlaşılmıştır. Tarihçi Heredot’un sıklıkla sözünü ettiği eski dönem surlarının bu tümülüs içinde korunduğu da anlaşılmış ayrıca.

Bu tümülüsün yapımında tüf ve andezit taşlar kullanılmış. Bu da yine arkeolojik ve coğrafi olarak bize bir fikir veriyor az çok. Tümülüsün yüksekliği yaklaık 22 metre bu arada. Tümülüsün üst tabakasında da çanak çömlek parçaları bulunuyor. Yine bu da dönem hakkında bize bilgiler sunuyor.

Arkaik dönemdeki kent duvarının uzunluğu da bu tümülüs sayesinde anlaşılabiliyor. Araştırmalara göre kent duvarının uzunluğu 5 kilometreden bile fazla. Yine bu höyük sayesinde ortaya çıkan sonuçlara göre antik Phokaia kentinin dönemin en önemli liman kentlerinden biri olduğu anlaşılıyor. Gerçekten muazzam.

Evet Foça Maltepe Höyüğü hakkında bildiklerimiz bu kadar. Paylaşmak istediğiniz bilgiler var ise yorum kısmında belirtebilirsiniz.

📌 Foça Siren Kayalıkları

📌 Foça Gezilecek Yerler

📌 Foça Köyleri

Comments

Bir cevap yazın