Foça Kozbeyli Köyü
Foça Kozbeyli Köyü

Foça’nın şehir merkezinden sonra en popüler beldesi neresi diye sorsalar çoğu kişi Foça Kozbeyli Köyü der sanırız. Şehrin gürültüsünden kaçmak isteyenler ya da çevre büyük şehirlerden Foça’ya gelenler muhakkak uğrar bu köye. Hem otantik yapısı hem de otantik mekanları ile kesinlikle görülmesi gereken bir yer bize kalırsa da. Biz de sizler için Foça Kozbeyli Köyünde nereler görülmeli, nereler gezilmeli, ne yenilmeli, ne içilmeli anlatalım istedik. Hemen başlayalım o halde.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir:

📌 Foça Köyleri

📌 Foça Gezilecek Yerler

Foça Kozbeyli Köyü

Kozbeyli Köyü yaklaşık 600 yıllık bir köy ve kurucusunun bir derebeyi olan Kuzu Beyi olduğu düşünülüyor. Adını da bu derebeyinden alıyor zaten. Köyün kuruluş amacı aslında Yeni Foça limanına gelen korsanlardan korunmak. Köy deniz kenarında değil daha çok iç kısımda olduğu için olası korsan saldırılarından korunuyormuş köy halkı. Ayrıca köy yakınında bulunan ve denizi de gören bir dağ sayesinde korsanların gelip gelmediği anlaşılıyormuş önceden.

Türkiye ile Yunanistan arasında yapılan nüfus mübadelesine kadar köy aslında bir Rum köyü olarak geçiyor. Köydeki evlerin taş olması da zaten klasik Rum köy mimarisini yansıtıyor. Nüfus mübadelesinden sonra burada yaşayan Rumlar, Selanik, Midilli, Atina gibi yerlere gönderilmiş. Yine Midilli Adasından ve Selanik’ten ise Türk nüfusu Kozbeyli Köyüne getirilmiş ve köye yerleştirilmiş. Kısaca Foça Kozbeyli Köyü tarihi bu şekilde. Foça Kozbeyli Köyünün konumu için de buraya tıklayabilirsiniz.

Kozbeyli’nin En Meşhur Mekanı: Şakir’in Dibek Kahvesi

Kozbeyli Köyünü ziyaret etmenin en büyük nedeni de Şakir’in meşhur dibek kahvesi. Buraya gelenlerin birçoğu sırf bu kahveyi içmek için geliyor buraya. Gelenlerin birçoğu dibeğin bir pişirme yöntemi olduğunu sanır ve orada aslında bunun bir pişirme değil de öğütme biçimi olduğunu öğrenir. Dibek öğütme biçiminde kahve dibek adı verilen içi çukur bir taşa konur ve tokmakla dövülür. Bu şekilde kahvenin aroması ve tadı daha yoğun hal alır. Şakir de işte dibek kahvesini bu şekilde meşhur etmiştir.

Köye her gelenin muhakkak uğradığı, otantik bir mekan Şakir’in yeri.

Kozbeyli Camii

Köyün bir diğer görülmesi gereken yeri ise Kozbeyli Camisi bize göre. Köye ve denize hakim bir tepede bulunan camiinin kendisi kadar manzarası da şahane. Yaklaşık 400 yıllık bir tarihe sahip olan camii, sade ve gösterişsiz bir camii. Fakat işlemeleri şahane. Caminin bulunduğu noktaya çıkmak biraz yorucu olabilir ama dediğimiz gibi şahane bir manzarası var. Bu yüzden bu yorgunluğa kesinlikle değer.

Kozbeyli’de Ne Yenir?

Foça Kozbeyli Köyü kahvaltı konusunda da meşhur. Köye gelenler genelde kahvaltı yapmak ve üzerine dibek kahvesi içmek için geliyorlar zaten. Biz daha önce Kozbeyli Köyünde nerede kahvaltı yapılır ayrıntılı olarak anlatmıştık. Aşağıya linkini bırakıyoruz. Oradan tüm detayları okuyabilirsiniz.

🍅 Foça Kahvaltı Mekanları

Evet, Foça Kozbeyli Köyü hakkında bizim anlatacaklarımız bu kadar. Sizlerin de eklemek istediği bir şey varsa yorum kısmında belirtebilirsiniz.

Comments

Bir cevap yazın