Foça Köyleri
İzmir Foça Köyleri

İzmir iline bağlı Foça ilçesinin yerleşik nüfusu 35 bin civarındadır. İzmir’in bu şirin ilçesine bağlı olan 5 adet köy bulunmaktadır ve bu Foça köyleri yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmesi bir yana tarımsal olarak da ilçenin dinamosu gibidir diyebiliriz. Kimi daha turistik, kimi zeytinyağı üretimi ile öne çıkmış kimi ise domates seraları ile. Gelin bu Foça köyleri hangileri, bu köyler nerededir kısa kısa bakalım.

Bu yazıları da oku:

📌 Foça Tekne Turu

📌 Foça Gezilecek Yerler

📌 Foça Köy Kahvaltısı Mekanları

İzmir Foça Köyleri

Kuşkusuz Foça’nın en bilinen köyü Kozbeyli Köyü. Çünkü aralarında en turistik olan köy burası. Ama diğer köylerimiz de oldukça tatlı ve şirin.

#1 Foça Kozbeyli Köyü

Kozbeyli dedik ondan başlayalım bari ilk olarak. Yeni Foça’ya oldukça yakın bir konumda bulunan Kozbeyli Köyü, tarihi taş evleri ve meşhur dibek kahvesi sayesinde özellikle yaz aylarında tıklım tıklım oluyor. Sadece İzmir’den değil şehir dışından gelen tatilcilerin de uğrak adresi. Devamını oku…

#2 Foça Bağarası Köyü

Bağarası Köyü, Foça merkeze gelmeden en son köy. Adından da anlaşılacağı üzere burada üzüm bağları oldukça yoğun biçimde var ve meşhur foça şarabı burdaki üzümlerden elde ediliyor. Köyün nüfusu 3000’den biraz fazla ve ahşap evleri de doğa içinde kalmak isteyen tatilciler tarafından özellikle yaz aylarında kullanılıyor.

#3 Foça Gerenköy

Foça’nın bir diğer meşhur ve popüler köyü ise Gerenköy. Gerenköy domates üretimi ve zeytinyağı üretimi ile de ünlü. Özellikle burada yetişen domatesler yurt dışına da ihraç ediliyor. Konum için tıklayın.

#4 Foça Ilıpınar Köyü

Menemen tarafından Foça yoluna girdiğinizde ilk olarak Ilıpınar Köyüne ulaşırsınız. Yaklaşık 900 nüfuslu bu köy, Foça’nın en küçük köylerinden biri. Ilıpınar Köyünün ekmeği oldukça meşhur ve birbirinden güzel taş evleri var. Kesinlikle görülmeli.

Konum

#5 Foça Yeniköy

İzmir Foça köyleri arasında en küçük köy olan Yeniköy, Kozbeyli Köyü ile Ilıpınar Köyü arasında bulunuyor. Köy küçük olsa dahi üretim kapasitesi olarak oldukça aktif ve zeytinyağı fabrikası bulunuyor köy sınırı içerisinde. Köyün nüfusunun da yalnızca 250 kişi olduğunu belirtelim.

Evet, İzmir Foça köyleri bunlar. Hepsi birbirinden güzel, hepsi birbirinden şirin.

Comments

Bir cevap yazın