Foça Kamp Alanları 🏕️
Foça Kamp Alanları

Foça, maalesef değeri çok bilinmediği için bir tatil cenneti olarak görülmeyebilir ama kesinlikle Foça bir kamp cenneti. Foça’da karavan kamp alanları da çadır kamp alanları da oldukça fazla. Özellikle Eski Foça ile Yeni Foça arasında birbirinden güzel koy, bu koylarda da birbirinden güzel Foça kamp alanları var. Biz de kamp yapmak isteyen tatilcilere ücretli Foça kamp alanları, ücretsiz Foça kamp alanları yani aklınıza gelebilecek Foça kamp yerleri hakkında bilgi verelim istedik.

Bu yazılarımıza da mutlaka göz atın:

📌 Foça Gezilecek Yerler

📌 Foça Denize Girilecek Yerler

📌 Foça’da Rüzgar Sörfü

📌 Foça Kahvaltı Mekanları

Foça Kamp Alanları 🏕️

Bilindiği üzere Foça, eski ve yeni Foça olmak üzere ikiye ayrılmış durumda. Asıl merkez, Eski Foça denilen yer. Bizler de bu yazıda başta Eski Foça kamp alanları ve Yeni Foça kamp alanları olarak kategorize etmeyi düşündük ama Foça’daki kamp alanları genelde Eski Foça ve Yeni Foça arasında konumlanmış durumda. Bunun sınırını iyi çekemeyeceğimiz için Foça’da kamp yapılacak yerler listesini ücretli ve Foça ücretsiz kamp alanları olarak kategorize ettik. Hemen listelerimize başlayalım.

Eski ve Yeni Foça Ücretli Kamp Alanları ⛺ 💸

Foça’da bulunan kamp alanlarının çoğu ücretli ama bu gözünüzü korkutmasın. Çünkü Foça kamp alanı fiyatları oldukça makul. Fiyata da çoğunlukla elektrik, tuvalet, duş gibi imkanlar da dahil üstelik.

#1 Foça Acar Camping

Foça Acar Camping, Foça kamp alanları listelerinde ilk sırada göreceğiniz bir kamp yeri. Foça’nın en ünlü çadır kamp yerlerinden biri çünkü. Geniş bir kamp alanı var ve hem çadır hem de karavan kampı yapabiliyorsunuz Acar Camping’te. Elbette ki kendine ait bir plajı da var ve hem sakinlik arıyorsanız hem de deniz keyfi yapmak istiyorsanız tam size göre. 🏊

Foça Acar Kamping
foto: https://www.flickr.com/photos/snms/

Foça Acar Camping’e maalesef yanınızda kadın yok ise giriş yapamıyorsunuz. Bu erkek grubu olarak gelen kişileri rahatsız etse de içeride bir aile ortamı oluşması amaçlanmış durumda. Foça Acar Camping giriş ücreti araç başı 50 lira. Kendi çadırınız var ise herhangi bir ücret ödemiyorsunuz ama oradaki çadırlardan birini kullanacaksanız ekstra cüzi bir miktar ödemeniz isteniyor. İçeride küçük bir market de var. Siz yine de gelirken yanınızda ihtiyacınız olan her şeyi alın. Eksik gedik çıkarsa marketten de tedarik edebilirsiniz.

#2 Foça Sazlıca Kamp Alanı

Sazlıca Plajları, Foça’nın en güzel plajlarından biri. Burada bulunan Sazlıca Kamp Alanı da Foça’nın en güzel kamp yerlerinden. Foça Sazlıca Camping’te kişi başı ücret 25 lira. Çadır kampı yapmasanız dahi plajını kullanmak için gelebilirsiniz. Eğer sadece plaj için gelecekseniz çıkış saati 21:00.

Hem çadır hem de karavan kamp alanına sahip olan Foça Sazlıca Kamp Alanı aynı zamanda hayvan dostu. Evcil hayvanınız var ise yanınızda getirebilirsiniz. Bununla birlikte mangal alanları da mevcut. Hem mangal yapıp hem de deniz keyfi yaşayabilirsiniz. Bir de Sazlıca Kamp Alanında dalış merkezi var. Dilerseniz dalış deneyimi de yaşayabilirsiniz. 💛

Ortak alanlarda elektrik imkanı var. Çadıra kadar elektrik çekmek isterseniz bunun için ekstra bir ücret ödemeniz gerekiyor. Bu arada mutlaka önceden rezervasyon yaptırın. Yaz aylarında çok yoğun olabiliyor.

#3 Remzi’nin Yeri

Remzi’nin Yeri de Eski Foça kamp alanlarından biri. Denizi ve plajı oldukça güzel. Ücret de gayet makul. Kişi başı 20 lira alıyorlar. Hafta sonları ise plaj çok kalabalık oluyor. Bu yüzden imkanınız var ise hafta sonu gitmemeye çalışın.

Bu, Foça çadır kamp alanının handikapı ise tuvalet ve duşlarının paralı olması. 1 ile 2 lira gibi bir ücreti var. Kamp alanı da yukarıda anlattığımız kamp yerlerine göre daha küçük. Yine de Foça çadır kamp yerleri içerisinde önemli.

#4 Foça Hanedan Kamping

Foça Hanedan Kamping fiyatı 150 lira. Ama kendi çadırınızı kuramıyorsunuz. Onlar size veriyor. Kamp alanı oldukça geniş ve ağaç bakımından oldukça zengin. Denizi ve plajı da oldukça hoş. Foça’da çadır kamp yapılacak yerler arasından en güzellerinden. Sadece fiyatlar biraz yüksek.

#5 Kosova Plajı Kamp Alanı

Kosova Plajı, Foça’nın en güzel denizlerinden birine sahip. Kamp alanı da diğer kamp alanlarına göre çok daha güzel ve bakımlı diyebiliriz. Ücreti 75 lira. Mangal yapılacak, oturulacak alanlar da mevcut. Foça mangal yerleri arasında da sayılabilir yani. Özellikle bahar aylarında giderseniz sessizliğe ve sakinliğe aşık olacaksınız bize kalırsa. Kafa dinlemek için ideal bir yer. Yaz aylarında ise elbette ki nispeten daha kalabalık ama ortamın güzelliği yine aynı.

Bununla birlikte Foça’da çadır kampı yapılacak yerler bunlarla sınırlı değil elbette ki. Ücretli olan birkaç tane daha kamp yeri var fakat biz en güzel 5 tanesini aldık. Şimdi gelelim Foça ücretsiz çadır kamp yerleri listesine.

Eski ve Yeni Foça Ücretsiz Kamp Alanları

Foça’da ücretsiz olarak çadır kurup kamp yapabileceğiniz de güzel birkaç yer mevcut. Bunların bir kısmı hala çok fazla kişi tarafından bilinmiyor ve genelde sakinlik arayan kampçılar tarafından tercih ediliyor.

#1 Eski Foça Çanak Koyu Kamp Alanı

Foça Çanak Koyu Kamp Alanı, Foça’nın en güzel kamp yerlerinden biri. Pek fazla kişi tarafından da bilinmiyor. Genelde cidden kamp işini severek yapan kişiler tarafından tercih ediliyor ve bir tepeyi aşarak Çanak Koyuna doğru iniliyor. Gün batımı zamanı giderseniz de eşsiz bir manzara sizleri bekliyor.

Foça Çanak Koyunun denizi ise taşlı ve yer yer deniz kestaneleri var. Bu yüzden yüzmek için pek uygun bir yer değil ama deniz ayakkabınız var ise yine de yüzülebilir. Çok bilinmiyor dedik ama hafta sonları nispeten daha kalabalık oluyor. İmkanınız var ise Çanak Koyuna hafta içi gitmenizi tavsiye ederiz. Kamp yapmasanız dahi güneşin batışını seyretmek için harika bir koy Eski Foça Çanak Koyu. Konum için tıklayın. 

Foça Çanak Koyu Kamp Alanı
Foça Kamp Alanları Listesi – Çanak Koyu

#2 Foça İngiliz Burnu Kamp Alanı

Foça İngiliz Burnu da Foça’nın en popüler ücretsiz kamp alanlarından biri. Eskiden bu alanda yaz festivalleri yapılırdı ve çadır kuran yüzlerce insan olurdu. Ama tabii kalmadı artık o festivaller. Şimdilerde yaz ve bahar aylarında kampçıların ve piknikçilerin uğrak noktası. İngiliz Burnu, çadır kampı yapmak için ideal. Geniş bir alan var ve manzaralar harika. Fakat denize girmek için pek uygun alan yok. Plajlar yosunlu ve deniz kestaneli. Deniz ayakkabısı yine hayat kurtarıcı olabilir.

Foça İngiliz Burnu - Foça Kamp Yerleri
Foça İngiliz Burnu

Hafta sonları elbette ki daha kalabalık ve kamp yapmayıp araç ile gelen bir iki bira içip dağılan kişiler de yoğun oluyor. Eskiden bu tipler biraz daha görgüsüzdü. Arabada son ses müzik açıp rahatsızlık verirlerdi ama son zamanlarda şaşırtıcı şekilde buna şahit olmuyorum. Efendi gibi içip gidiyorlar, müziği de kısık dinliyorlar. Neyse Foça kamp alanları arasında İngiliz Burnu güzel bir yer kısacası.

#3 Foça Mersinaki Koyu

Mersinaki Plajı ve Koyu, Foça’nın en güzel yerlerinden biri. 💯 Dik bir yamaçtan aşağı zorlana zorlana iniyorsunuz ama plaja geldiğinizde buna sonuna kadar değer diyorsunuz. Denizi tertemiz ve berrak. Fakat taşlı. Ancak hemen derinleştiği için bu çok da önemli değil.

Plajda herhangi bir işletme bulunmuyor. Sadece siz oluyorsunuz. Plajı küçük olduğu için hafta sonu pek gitmemenizi tavsiye ederiz. Çok dip dibe oluyorsunuz. Hafta içi ya da bahar aylarında kamp yapmak isterseniz Foça’da bulabileceğiniz en güzel ücretsiz kamp alanlarından biri. Hatta en güzel Foça kamp alanları listesi olsa biz ilk sıraya koyabiliriz.

Daha önce mangal yapanlar da gördüm ama bana kalırsa mangal yapmak için çok uygun değil. Küçük bir ateş yakılıp denizin ve sakinliğin tadını çıkarmak çok daha uygun.

Evet, Foça Kamp Alanları yazımız bu kadar. Foça’da kamp yerleri hakkında biraz bilgi verdik ve size rehber olsun istedik. Eklemek istediğiniz bir şey varsa yorum kısmında belirtebilirsiniz. Bu arada kamp yaptıktan sonra çöplerinizi almayı unutmayın! 🙂 🚯

Comments

Bir cevap yazın