Foça Gezilecek Yerler
Foça gezilecek yerler

İzmir denince akla ilk olarak Alaçatı, Urla, Sığacık gibi tatil yerleri gelir. Foça bu üçünün biraz gölgesinde kalmış gibidir. Ne yazık ki değeri pek de bilinmeyen ama İzmir’in en güzel tatil yerlerinden biridir Foça. Kendimi bildim bileli her yaz Foça’ya giden biri olarak Foça hakkında kapsamlı bir yazı yazayım, Foça’da gezilecek yerler nereler anlatayım dedim. İnternette Foça gezilecek yerler diye arattığımda çıkan yazıların büyük kısmı çok güzel fakat eksik. Gelin Foça’yı bir de yerel bir ağızdan dinleyin. 🙂

Sitenin En Çok Tıklanan İçerikleri:

📌 Foça Kahvaltı Mekanları

📌 Foça Denize Girilecek Yerler

📌 Foça Yel Değirmenleri

Foça Hakkında Bilgi

Foça’da gezilecek yerler kısmına geçmeden önce Foça hakkında kısa bilgiler verelim. Öncelikle Foça yaklaşık 35 bin nüfuslu kendi halinde, sessiz, sakin bir ilçe. İnsanları acele etmez, sıcak kanlıdır, yardımseverdir. Çoğu mübadele sonrası Yunanistan’dan ve adalardan gelen Türklerdir. Akdeniz kültürü bir insan olsaydı işte onlar Foçalılar olurdu.

Foça İzmir’in kuzeyinde bulunduğu için daha çok Çiğli, Menemen ve Karşıyaka’da oturanların hafta sonu kaçamak yeridir. Çoğu Karşıyakalının da burada yazlığı vardır. Arabaya atladığınız zaman maksimum 1 saate Foça’da olursunuz.

Foça, eski ve yeni olmak üzere ikiye ayrılmıştır. Eski Foça, ilçenin merkezidir ve tarihi binalar, yapılar buradadır. Foça gezilecek yerler listesinin önemli bir kısmı da burada bulunur zaten. Eski Foça genel olarak imara kapalı olduğu için Yeni Foça diye bir yer kurulmuş ve yazlıklar genelde burada toplanmıştır. Bu yüzden Yeni Foça’da tarihi olarak görülecek pek bir yer yoktur ama orası da gezmek için şahane bir yerdir.

Foça’da ege otları ve zeytinyağı meşhurdur. Doğal ürünlerle beslenme oldukça yaygındır. Hatta “citta slow” yani Yavaş Şehir hareketine de adaydır. Citta Slow nedir merak edenler için aşağıya bırakıyorum yazıyı. 🙂

Citta Slow ve Foça

Foça’nın simgesi fok balıklarıdır. Belediye logosunda da bulunur ve ismi de buradan gelir hatta Foça’nın. Antik adı Phokai’dir ve bir fok türünün adıdır bu. Günümüzde maalesef bilinçsiz avlanma neticesinde bu foklardan çok az kalmıştır ve çoğu Foça’nın meşhur Siren Kayalıklarında yaşar. Bu kayalıklar Homeros’un meşhur Odesasında da geçer. Siren Kayalıkları hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Foça Siren Kayalıkları
Foça gezilecek Yerler – Siren Kayalıkları

Kısa Bir Foça Tarihi

Bir yeri gezerken oranın tarihini, geçmişini bilmek gezdiğiniz yerleri anlamak için çok önemlidir. Bu yüzden Foça’da gezilecek yerler konusuna geçmeden önce kısaca Foça tarihi hakkında bilgi vermek çok daha mantıklı olur.

Günümüz Avrupasının temellerini atan İon kentlerinden biri olan Foça’nın kuruluşu milattan önce 11. yüzyıla dayanıyor. 11. yüzyılda kurulduktan sonra Foça halkı denizcilik ve mühendislikte kendilerini geliştirdiler ve döneminin en iyi denizcilerini yetiştirdiler. Denizcilik demek yeni yerler keşfetmek, yeni yerlerde koloniler kurmak demektir. Phokaia halkı da Karadeniz’den Çanakkale’ye; Çanakkale’den Korsika’ya kadar birçok kenti koloni haline getirdiler. E bu kadar büyürseniz başka milletlerin de dikkatini çekersiniz ve sizi zayıflatmak, yıkmak için ellerinden geleni yaparlar. Sonuç olarak da böyle oldu ve Persler Phokaia kentini yağmaladılar ve ele geçirdiler. Ardından da halkın büyük bölümü başka yere göçtü.

Büyük İskender, Anadolu seferini yaparken Phokaia kentini geri aldı ve kent için yeniden doğuş söz konusu oldu. İskender’den sonra Romalıların sonrasında Anadolu Beyliklerinin en sonunda da Osmanlı Devletinin himayesine girdi Foça. Günümüzde de hala Foça’nın tarihi ile ilgili çeşitli arkeolojik kazılar yapılıyor ve tarih aydınlatılmaya çalışılıyor. Bu çalışmalar genişleyip yeni yeni şeyler ortaya çıkınca Foça’nın da turizm potansiyeli ciddi şekilde artar diye düşünüyorum. Öyler olursa Foça’da yapılacak şeyler, gezilecek yerler kısmını da genişletiriz elbette.

Foça Nerede? 📍

Foça, İzmir’in merkezine yaklaşık 70 kilometre uzaklıktadır ve İzmir’in Kuzeyinde bulunur. Güneyinde Menemen, Kuzeyinde ise Aliağa ve Dikili ilçeleri vardır. Foça’nın karşısında 3 adet ada bulunduğu için bu durum Foça’yı korunaklı ve doğal bir liman haline getirmiştir.

Foça’ya Nasıl Gidilir?

#1 Foça’ya özel araç ile ulaşım: İzmir merkezden Foça yaklaşık 70 kilometre. Konak civarından özel aracınıza binerseniz Bayraklı, Karşıyaka, Çiğli ve Menemen ilçelerini geçerek Foça’ya ulaşabilirsiniz. Bunun için de İzmir-Çanakkale yolunu kullanmanız gerekiyor. Menemen’i geçtikten sonra Hatundere’de sola saparsanız doğrudan Foça’ya gidebilirsiniz. Yolculuk yaklaşık 1 saat sürüyor.

#2 İzban ile Foça’ya ulaşım: Bilmeyenler için söyleyelim. İzban, İzmir banliyö tren hattına verilen isim ve İzmir’in Kuzeyinden Güneyine gitmeniz mümkün. Havalimanından da İzban’a binebilirsiniz, Halkapınar, Alsancak, Karşıyaka gibi hatlardan da. İzban’a bindikten sonra Aliağa yönüne giden trene bineceksiniz ve Hatundere durağında ineceksiniz. Burada aktarma yapmanız gerekiyor. Hatundere İzban durağının önünden kalkan 744 numaralı otobüse binerek Foça’ya gidebilirsiniz.

Yeni Foça’ya gitmek isterseniz ise Biçerova İzban durağında binip Yeni Foça otobüsüne aktarma yapmanız gerekiyor. aklınızda bulunsun.

#3 Minibüs ile Foça’ya ulaşım: İzmir otogarından Yeni Foça’ya da Eski Foça’ya da direk giden minibüsler mevcut. 101 ve 102 numaralı perondan hareket eden minibüslerin fiyatı 17 lira.

#4 Deniz yolu ile Foça’ya ulaşım: Foça’ya deniz yolu ile de ulaşabilirsiniz fakat bu seferler sadece yaz aylarında yapılıyor. İlk alternatifiniz Konak-Karşıyaka-Foça vapuru. Tek gidiş ücreti 2019 senesinde 18 lira idi. 2020 yılında da aşağı yukarı o civarda olur diye düşünüyorum.

Deniz yolu ile diğer bir ulaşım alternatifiniz ise İzmir’in Karaburun ilçesinde bulunan Mordoğan üzerinden ulaşım. Foça ve Mordoğan coğrafi olarak karşılıklı bulunuyor ve araları deniz yolu ile oldukça kısa. Yaklaşık 45 dakika süren yolculuğun bedeli kişi başı 14 lira. Foça’ya 2 günlük bir tatil için geliyorsanız ikinci gününüzde günübirlik olarak Mordoğan’a da gidebilirsiniz. Devamını oku…

Foça Gezilecek Yerler

Foça’da hem tarihi hem de turistik olarak gezebileceğiniz şahane yerler var. Yer yer yerel halkın arasına karışabilirsiniz, gün batımında da sakin bir cafeye oturup güneşin Foça’daki harika batışını seyredebilirsiniz. Hazırsanız Foça gezilecek yerler başlıyor.

#1 Foça Beşkapılar Kalesi

Foça’yı gezmeye Foça’nın meşhur Beşkapılar Kalesinden başlıyoruz. Foça çarşıya girdiğinizde sol tarafta kalan kale zaten hemen ayırt edilebiliyor. Rotanızı o tarafa doğru çevirirseniz kalenin hemen belli olan 9 adet kulesini de görebilirsiniz. Ama öncesinde kısaca sizleri sıkmadan ansiklopedik bilgiler de verelim.

Kalenin yapım yılı 12. yüzyıla dayanıyor. Cenevizliler tarafından inşa edilen ve onarılan kale daha sonra 16. yüzyılda Osmanlılar himayesine geçince tekrar bir tadilat geçiriyor ve şu an belli olan 9 adet kule de ekleniyor. Kale günümüzde açık hava tiyatrosu olarak kullanılıyor ama çok daha iyi bakılabilirmiş. Yönlendirmeler, bilgilendirmeler eksik. Çünkü geçmişte bu kale ve çevresi oldukça önemli bir tarihi role sahipti. Yine de gezmek ve görmek adına başlangıç adına hoş bir yer. Foça gezilecek yerler listesinin ilk sıralarına rahat alınır.

Foça Kalesi - Foça gezilecek yerler

#2 Kybele ve Athena Tapınakları

Yine Foça Beşkapılar Kalesi civarında bulunan Kybele ve Athena Tapınaklarından günümüze ulaşan herhangi elle tutulur bir nesne kalmamış. Ama yukarıda da dediğimiz gibi en azından bu iki önemli tapınak ile ilgili çeşitli bilgilendirmeler bulunabilirdir hatta arkeolojik çalışmalar yapılabilirdi. Her neyse.

Milattan önce 500’lü yıllarda bu bölgede 5 adet tanrıça Kybele’nin heykeli ve kabartmaları varmış. Denizden gelenlerin burada bu heykellere tapındığı ortaya konmuştur. Kybele Tapınağının hemen üstünde de Athena Tapınağı vardır ve o da döneminin önemli eserlerindendir.

 

#3 Tarihi Foça Taş Evleri ve Foça Sokakları

Foça gezilecek yerler arasında en güzellerinden biri kuşkusuz Foça’nın meşhur taş evleri ve Foça sokakları. Foça tarihi dokusunu çok iyi korumuş, ruhu olan bi kent bana kalırsa. Hatta bu konuda İzmir’in en başarılısı olduğunu söylemek bile mümkün. Beşkapılar Kalesinden sahil boyunca devam ettiğinizde yan yana dizilmiş onlarca sandalı görürsünüz. He doğru yoldasınız. O sahil boyunca devam edin ve çarşıya girin. Buradan sonrasını biz anlatmıyoruz. Sokaklara dalın, çıkın, kaybolun. Birbirinden güzel pencereli taş evler görecek onlarca güzel fotoğraf çekeceksiniz. Unutmayın, bir yeri keşfetmenin en iyi yolu orada kaybolmaktır. 🙂

Foça Gezilecek Yerler

#4 Foça Yeryüzü Pazarı

Foça’ya Pazar günü geldiyseniz şanslısınız çünkü Foça pazarını da görme şansı yakaladınız. Bu öyle bildiğiniz pazarlardan değil. 1 kilo domat 5 lira diye bağıran kimse yok merak etmeyin. Bu pazar, Foça’nın yerel halkının evde kendi ürettiği ürünleri satmasına vesile oluyor. Hani yukarıda Foça, citta slow adayı olmuştu demiştik ya. Bu pazar da bu projenin bir parçası aslında. Birbirinden güzel ev yapımı yemekleri yiyebileceğiniz gibi Foça’nın meşhur zeytinyağlarından da satın alabilirsiniz. Foça’da gezilecek yerler listenize eklemezseniz olmaz.

#5 Foça Fatih Camii 🕌

Foça Fatih Camii, Foça’nın Türk dönemine ait en eski ve en önemli yapısıdır. Gösterişli olmayan ancak oldukça güzel ve düzgün durumda olan bu caminin Fatih döneminde yaptırılıp Kanuni döneminde yeniden inşaa ettirildiği düşünülüyor. Konum için tıklayın.

#6 Kayalar Camii

Fatih Camiinin yaklaşık 200 metre doğusunda bulunan Kayalar Camiinin de yapım yılı yaklaşık 500 yıl öncesine dayanıyor. Foça gezilecek yerler arasına alınması gereken yapılardan biri bana kalırsa.

#7 Foça Osmanlı Mezarlığı

Yine Foça’nın Türk kenti zamanlarından kalma bir alan. 16. yüzyıl ile 19.yüzyıl arasında gömüye açık olduğu düşünülüyor. Mezar taşlarındaki motifler ilgi çekici bunun için dahi gidilebilir.

#8 Foça Şeytan Hamamı

Foça’nın biraz iç kesiminde kalan Şeytan Hamamı ise Antik çağdan kalan bir aile mezarı izlenimi veriyor. Şu an askeri sınırlar içerisinde bulunduğu için ziyaret edilemiyor. Ama olur da bir gün açılırsa diye Eski Foça’da gezilecek yerler arasına aldım ben.

#9 Pers Mezar Anıtı

Pers Mezar Anıtı, Foça’ya bağlı Bağarası Mahallesinde bulunuyor. Yani Foça’ya gelirken yol üstü. Bu yüzden gidiş veya dönüş yolunda uğrayabilirsiniz. Gayet de güzel bir yapıt. 2001 yılında yapılan restorasyon sonrasında ziyaret edilebilir bir hal aldı. Burada Pers Mezarının ne işi var diye sorabilirsiniz. Onu da biraz araştırın derim. Güzel yerlere bağlanıyor konular 🙂

#10 Foça Kozbeyli Köyü

Özellikle İstanbul’dan gelenlerin akın akın gittiği bir yer Foça Kozbeyli Köyü. Taş evleri ile ünlü aslında gayet sıradan bir köy. Ege’nin neredeyse her yanında benzer ayarda bir köy bulmak mümkün. Ama burası neden bu kadar ünlendi anlamış değilim. 🙂 Belki de şehir hayatından kaçmak isteyen İzmirliler meşhur etmiştir emin değilim. Dediim gibi taş evler köye güzel bir ruh katıyor ve gezilebilir kılıyor. Bununla birlikte buranın en meşhur yeri de Şakir’in Kahvesi. Yorulanlar için dibek kahvesi pişiriyor. Kozbeyli Köyüne nasıl gidilir, ne yenir, ne içilir öğrenmek için tıklayın: Foça Kozbeyli Köyü

Foça gezilecek yerler - yel değirmenleri
Foça Yel Değirmenleri de Foça gezilecek yerler listesine alınabilir.

Foça’da Ne Yapılır?

Foça’ya günübirlik geldiyseniz ya da birkaç gün kalacaksanız yapılabilecek birkaç aktivite var. Foça’da öyle Marmaris gibi Bodrum gibi sayısız aktivite yok maalesef. Fakat yapabileceğiniz bu birkeç aktivite bile sizlere harika deneyimler sunacak buna emin olabilirsiniz.

Foça Tekne Turu ve Balık Avı ⛵

Foça’da çok popüler olan iki günlük tur bulunuyor. Bunlardan biri Foça tekne turu diğeri ise balık avı turu. Foça tekne turu Mayıs ile Ekim ayları arasında her gün düzenleniyor. Sabah saat 11 gibi başlayan tur akşam üzeri 6 civarı sona eriyor. Bu turda Foça gezilecek yerler arasında en güzellerinden biri sayılan Siren Kayalıklarını da görüyorsunuz ve sadece tekne ile ulaşım mümkün. Siren Kayalıkları Homeros’un Odesa Destanında da geçen o meşhur kayalıklar.

Foça balık avı ise yaz aylarında sabah saatlerinde, kış aylarında ise talep doğrultusunda hafta sonları gerçekleşiyor. Foça balık çeşitliliğinin fazla olduğu bir bölge olduğu için balık tutmak isteyen kişiler tarafından fazlaca rağbet görüyor. Bu iki turu detaylarını okumak, fiyatlarını öğrenmek ve rezervasyon yaptırmak isterseniz aşağıya ikisinin de linkini bıraktık. Üzerlerine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Foça’da Tekne Turu

Foça Balık Avı Turu 

Diğer Foça Tekne Turları

Foça Rüzgar Sörfü

Rüzgar sörfü aslında ülkemizde popüler olan bir spor. Türkiye’de 100’ün üzerinderüzgar sörfü okulu bulunuyor ve dünyanın pek çok noktasından insanlar da gelip çeşitli yarışmalara katılıyor. En ünlüleri Çeşme Alaçatı’da bulunuyor ama Foça’da da birkaç tane rüzgar sörfü okulu mavcut. Foça coğrafi konum itibari ile de rüzgar sörfüne oldukça elverişli bir noktada. Devamını oku… 

Foça Plajları – Foça’da Nerede Denize Girilir?

Elbette denizsiz, plajsız bir Foça düşünülemez. Foça’da onlarca mavi bayraklı plaj bulunuyor ve hepsi de birbirinden güzel. Kimi yaz aylarında çok kalabalık kimi ise fazla kişi tarafından bilinmiyor. Aşağıda en güzel Foça plajları listesini bulabilirsiniz.

En Güzel Foça Plajları

 • Karakum Plajı
 • Voodoo Beach
 • Kosova Plajı
 • Mersinaki Plajı
 • Polen Tatil Köyü
 • Acar Kamping
 • Sazlıca Plajları
 • Yeni Foça Burunucu

Bunlar en güzel Foça plajlarından sadece bazıları. Bunların bir kısmı ücretli bir kısmı ise halka açık. Bu plajların hangisinin ücretsiz, hangisinin ücretli, ücretlilerin fiyatları ne kadar öğrenmek istiyorsanız buraya tıklayabilirsiniz.

Foça Yeme İçme Rehberi

Foça, yeme içme bakımından sizlere güzel alternatifler sunuyor. Ama bu alternatiflerin çok olduğunu da söyleyemeyiz. Yine de mekanların çoğunun deniz kenarında olduğu ve harika bir manzaraya tanıklık etmenizi sağlayacağı için güzel alternatifler olduğu fikrindeyiz. Bu yeme içme rehberini restoranlar, cafeler ve diğer mekanlar olarak kategorize etmek istedik. Foça balık restaurantları ile başlayalım.

Foça Balık Restaurantları 🐟

#1 Foça Deniz Restaurant: Foça küçük sahilin sol tarafında bulunan, denize sıfır bu restoranda yiyeceğiniz deniz ürünlerinin tadı damağınızda kalacak. Foça’nın en popüler ve en hoş balık restoranlarından biri olan Deniz Restaurant’ta kesinlikle bir akşam yemeği yemenizi öneririz. Fiyat bilgisi, açılış kapanış saatleri ve daha fazla bilgi için tıklayın.

#2 Liman Restaurant: Özellikle Foça yerlileri arasında çok popüler olan Liman Restaurant, yine küçük sahilin sol tarafında bulunuyor ve Beşkapılar Kalesinin hemen dibinde. Fiyat olarak da diğer mekanlara kıyasla daha uygun olduğunu söyleyebiliriz. Detaylı bilgi için buraya alalım sizi.

#3 Foça Celep Restaurant: Bu sefer küçük sahilin sağ tarafına gidelim ve Celep Restaurant’a oturalım. Foça’da mükemmel bir gün batımı izlemek için doğru adrestesiniz. Denizin dibinde o güneşin batışını izlerken Foça’ya hayran kalmamanız mümkün değil doğrusu. Devamını oku…

Foça’daki en güzel rakı balık mekanlarını görmek için buraya tıklayıp ayrıntılı listeyi görebilirsiniz.

Foça Cafe ve Barları 🍹

Bu kadar rakı balık mekanı yeter diyelim ve Foça’da bulunan en güzel cafe ve barlardan bahsedelim. Samimi, sıcak bir ortam vaat ediyor anlatacağımız bu mekanlar.

#1 Foça Kavala Kafe: Çoğu kişiye göre Foça mekanları arasında ilk sırada gelen kafe Kavala Kafe’dir sanırız. Hem mekanın eski bir taş ev içine kurulmuş olması hem denize sıfır olması hem de harika bir gün batımı izlettirdiği için bu mekan ilk sıralarda geliyor Foça’da. Aynı zamanda şarap evi olarak da hizmet veren Kavala Kafe, Foça’ya geldiyseniz kesinlikle uğranılması gereken yerlerden.

#2 Ozzy Irish Pub: Foça’nın ilk ve tek Irish Pub’ı olan Ozzy Bar, geniş bira menüsü ve sıcak ortamı ile hem yazın hem de kışın hizmet veriyor. Foça’da deniz kenarında soğuk bir bira içip sohbet etmek istiyorsanız ilk gideceğiniz yerlerden.

#3 Foça Gatsby Bar: Hem bar hem de kafe olarak hizmet veren Gatsby Bar, Foça çarşısının ortasında henüz yeni açıldı ama uzun süre orada olacak gibi duruyor. Biz servisten ve menüden oldukça memnun kalmıştık. Çalışanlar da genç ve hepsi çok kibardı. Kesinlikle uğranılmalı.

Foça’daki Diğer Mekanlar

Buraya öyle Dondurmacı Nazmi Usta, Miço Bar gibi aşırı popüler olmuş herkesin bildiği mekanları almayacağız. Onlar zaten her blogra yazıyor. Biraz daha az bilinen ama kesinlikle uğranılması gereken bir iki mekan şunlar:

 1. Kuzina Foça
 2. İncir Ağacı Kahvesi
 3. Avlu Restaurant
 4. Çarşı Lokantası
 5. Dörtler Ekmek Fırını ve Pastanesi
 6. Biber Ocakbaşı & Meyhane

Foça’da Nerede Kalınır? 🏨

Foça’nın turizm olarak en büyük sorunlarından biri maalesef yatak kapasitesinin düşük olması. Fazla otel ve pansiyon alternatifiniz yok. Hele yazın yoğun dönemlerde yer bulması çok ama çok zor olabiliyor. Yine de erken rezervasyon ile yerinizi ayırtabileceğiniz güzel ve hoş seçenekleriniz var.

#1 Limon Pansiyon: Eski Foça merkezde, denize yakın bir konumda bulunan Limon Pansiyon butik bir işletme ve çok hoş bir tasarımı var. Kahvaltısı da oldukça zengin. İşletmecileri de bir o kadar kibar. Foça’da uygun fiyatlı, temiz bir otel arıyorsanız adresiniz belli.

📞 (0232) 812 33 30

#2 Huzur Pansiyon: Foça’nın en eski otellerinden biri burası. Bina biraz eski ama denize sıfır ve kendine ait bir plajı var. İşletmecileri yılların tecrübesini size çok güzel aktarıyor ve oldukça ilgililer. Sakin bir tatil arıyorsanız kesinlikle denemelisiniz.

📞 (0232) 812 12 03

#3 Foça Antik Otel: Foça sahilde, deniz manzarasına sahip olan Antik Otel’in özellikle teras odaları çok güzel. Hem daha geniş hem de denizi görüyor. Otelden çıkmasanız dahi keyif alabileceğiniz kadar güzel. Foça’ya gelip de deniz manzaralı bir otel tabii ki herkesin ilk tercihi olmalı.

📞 (0232) 812 43 13

#4 Yeni Foça La Petra Hotel: Yeni Foça’da konaklamak isterseniz de en güzel alternatiflerden biri La Petra Hotel. Hem taş bina olması hem de geniş odaları ile gerçekten size güzel bir otele gelmişsiniz izlenimi yaratıyor. Fiyatları maalesef düşük değil ama verdiğiniz paraya değer doğrusu.

📞 (0232) 814 80 88

Foça Sahili

Foça Kamp Alanları 🏕️

Bununla birlikte Foça’da kamp yapabileceğiniz birçok güzel kamp alanı bulunuyor. Bunun hakkında daha önce detaylı bir yazı yazmıştık. Ücretli ve ücretsiz kamp alanlarının hepsini görebilirsiniz.

Evet Foça gezilecek yerler yazısı bu kadar. Zaman zaman yeni denediğimiz yerleri de buraya ekleyip Foça Gezilecek Yerler Listesini genişleteceğiz. Zaten oldukça detaylı bir rehber olduğu kanaatindeyiz. Foça hakkında bilgi de verdik Foça’da neler yapılır onları da anlattık. Yine de sizin Foça gezilecek yerler listesine eklemek istediğiniz bir şey varsa yorum kısmında belirtebilirsiniz.

Yorumlar

26 Mart 2020
[…] 📌 Eski ve Yeni Foça Gezilecek Yerler […]

Bir cevap yazın