Foça Denizi Nasıl? 🏖️
Eski Foça denizi nasıl

Foça, Çeşme, Urla, Seferihisar gibi diğer İzmir ilçelerinin gölgesinde kalsa da yazın deniz turizmi için sıklıkla tercih edilen bir lokasyon. Nüfusu 30 bin civarında olsa da yazın özellikle haftasonları yüzbinlerce insanı ağırlıyor Foça. Merkezinden koylarına kadar onlarca denize girilecek yer var ve hepsi de birbirinden güzel. Daha önce Foça’ya gelmediyseniz Foça denizi nasıl diye merak ediyorsunuzdur. Baştan söyleyelim Foça’nın denizi soğuk. Sıcak bir yer bulmanız Temmuz, Ağustos aylarında bile pek mümkün değil. 🙂 Ama koylar ve Foça’nın denizi olabildiğince berrak ve yüzmek için ideal.

Sitemizin en çok okunan içerikleri:

📌 Foça Gezilecek Yerler

📌 2020 Foça Tekne Turu Tavsiyesi

📌 Foça Çadır Kamp Alanları

📌 Foça’da Nerede Kahvaltı Yapılır?

Eski Foça Denizi Nasıl?

Bilmeyenler için söyleyelim, Eski Foça, Foça ilçesinin merkezi. Bir de Kuzeyde Yeni Foça var ama ona birazdan değineceğiz. Eski Foça’nın merkezinde olduğu gibi merkezden çıktığınızda da oldukça güzel koylar ve plajlar bulunuyor. Foça Marina’nın sol tarafında askeri lojmanlar ve onun aşağısında Karakum Plajı, Vertigo Plajı, Çanak Koyu gibi denize girilecek alanlar var. Karakum Plajı ve Vertigo Plajında özel işletmeler bulunuyor ve şezlong imkanı var. Sahil kumluk ama deniz taşlı. Bu yüzden su berrak gözüküyor ama deniz ayakkabısı kullanmanızı yine de öneririz.

Çanak Koyu ise denize girmek için çok uygun değil. Daha çok kamp yapmak isteyenler ve harika bir manzaraya şahit olmak isteyenler tarafından tercih ediliyor. Foça Marina’nın sağ tarafına geldiğinizde ise uzun bir sahil şeridi var ama burada denize girmek yasak. Yine de iskeleden atlayan kişileri görmeniz mümkün yazın. Siz onlara aldırış etmeyin ve orada girmeyin.

Eski Foça’nın en güzel denizi ise Foça İngiliz Burnu bölgesini geçtikten sonra bulunan beachlerde. Yine buraların denizi taşlı ama suyun berraklığı ve temizliği şahane. Yüzmek için şahane yerler. Üstelik fiyatlar da abartı olmadığı için gayet keyif alabiliyorsunuz.

⛱️ Foça Şamata Beach

⛱️ Foça Voodoo Beach

Yeni Foça Denizi Nasıl?

Yeni Foça, Eski Foça’ya nazaran daha küçük ama uzun bir sahil şeridi var. Denize girmek isteyenler genelde bu plajı tercih ediyor. Deniz kumlu sayılır ve temiz. Bu uzun sahili takip ederseniz Yeni Foça Burunucu denilen bölgeye varıyorsunuz. Burası da kayalık ve taşlık ama yine de çokça tercih edilen bir yüzme noktası.

Foça’nın en güzel denize girilecek noktaları ise Eski ile Yeni Foça arasında kalan koylar kuşkusuz. Burada bulunan Kosova Plajı, Mersinaki Koyu, Sazlıca Koyu bölgenin en güzel yüzme noktaları. Bazılarında özel işletmeler ve kamplar bulunuyor bazıları ise henüz keşfedilmemiş bile. Foça’da denize girilecek yerleri aşağıya bıraktık. Tıklayıp okuyabilirsiniz.

🏊 Foça’da Denize Girilebilecek Yerler

Evet, Foça Denizi Nasıl yazısı bu kadar. Sizler de favori Foça plajlarınızı yorum kısmına yazabilir ve Foça denizi nasıl diye soran kullanıcılarımıza yardımcı olabilirsiniz.

Comments

Bir cevap yazın