Foça Balık Avı

Foça Balık Avı – Foça Balık Turu

Foça hem denize girmek için harika yerler barındırıyor hem de balık avlamak için. İster amatör olun ister profesyonel. Foça’da balık turuna katılmak için önünüzde bir engel yok ve emin olun gün boyu çok eğleneceksiniz. Foça ve civarı hem balık çeşitliliği hem de balık bolluğu açısından çok ideal yerler. Lidaki, çupra mercan, karagöz, mırmır, dülger, istavrit, uskumru, gopez, ahtapot ve kalamar yakalama şansınızın en yüksek olduğu deniz canlıları. Hepsi de birbirinden leziz. Denizden babam çıksa yerim diyenlere duyurulur 🙂 Şimdi gelin sizlere Foça balık avı ve Foça balık turu hakkında tüm detayları verelim ve tura çıkmadan önce bilmeniz gereken her şeyi anlatalım.

Foça Balık Avı Saat Kaçta Başlıyor?

Ekim ayından Nisan ayına kadar süren balık avı turları sabah saat 6’da başlayıp akşamüzeri 6’ya kadar devam ediyor. Yani 12 saatlik bir Foça balık turu sizleri bekliyor. Nisan-Ekim arası ise özel olara tekne kiralayabilirsiniz Foça balık turu için. Normal karışık tur yalnızca kış aylarında yapılıyor.

Foça Balık Avı Teknesi Nerelere Gidiyor?

Foça’da birçok balık merası bulunuyor. Aşağıda hepsini ayrıntılı olarak anlatacağız fakat teknenin gideceği rota çok net değil. Çünkü balık nerede ise oraya gidiyoruz ve bu döneme göre değişen bir şey kabul edersiniz ki. Bu sebeple net bir rota söyleyemiyoruz.

Foça balık avı turu

Eski Foça Balık Meraları – Eski Foça Balık Avı Yerleri

Yeni Foça Askeriye Merası

Yeni Foça Askeriye merası aslında Eski Foça ile Yeni Foça arasında kalan bir noktada bulunuyor. Asıl balığın olduğu nokta askeriyenin kontrol noktasına yakın olduğu için bu kısım öyle adlandırılıyor. Özellikle Kasım başından Aralık sonuna kadar güzel balık yapılan alanlardan biridir. Çipura ve Karagöz için ideal.

Foça Gencelli Merası

Gencelli, Foça’da bulunan bir köydür ve Yeni Foça’ya gelmeden 6 kilometre beride yer alır. Burada rüzgar hep ters estiğinden kıyı tarafında pek balık yoktur. Ama açıklarda mırmır ve çipura yakalanabilir. Kışın sabah erken saatlerde gidilmesinde fayda var.

Foça Çakmaklı Merası

Eskiye kıyasla daha kısır bir bölge diyebiliriz Çakmaklı için. Ama yine de Eylül ayı başlarında hareketlenmeler başlıyor ve güzel camgözler, levrekler yakalanabiliyor. Çakmaklı merasının ilerisinde Taş Ada var. Balık bolluğunun olduğu yer de aslında burası. Eski Foça Balık avı teknesi ile buraya da gidiyoruz ve rastgele diyip oltanızı sallıyorsunuz.

Foça Balık Turu Teknesinde Kaç Kişi Oluyor?

Bu talebe ve güne göre değişen bir şey. Ancak bir turda ortalama 20 kişinin olduğunu söyleyebiliriz. Yani Eski Foça balık turunda yeni insanlarla tanışabilir tecrübelerinizi birbirinizle paylaşabilirsiniz de.

Foça Balık Turu Teknesinde Yeterli Ekipman Var Mı?

Evet teknede radar, balık bulucu, gps gibi birçok teknolojik ürün bulunuyor. Bu sayede balığı bulmamız çok daha kolaylaşıyor.

Foça Balık Avı Turuna Gelirken Yanımızda Ne Getirmeliyiz?

Tura gelen birçok katılımcımız eksik getirdiği malzemeler yüzünden tur boyunca sorun yaşayabiliyor. Balık tutmak nihai amacımız ancak öncelikle turda kendi konforumuzu düşünmeliyiz. Foça balık avı turu çok erken bir saatte başlıyor ve hava çok soğuk olabiliyor. İlk dikkat etmeniz gereken şey kalın giyinmek ve bere, eldiven, atkı gibi soğuktan koruyucu aksesuarları da yanınıza almalısınız. Bu şekilde soğuğa karşı kendi konforunuzu sağlamazsanız balık tutmak işkenceye dönüşebilir.

Bununla birlikte yaz aylarında balık avına katılacaksanız yanınızda mutlaka sinek kovucu ve böcek kovucu bulundurun. Rahatsızlık verebiliyorlar çünkü.

Foça’daki diğer günlük turlar:

📌 Eski Foça Tekne Turu

📌 Eski Foça Mehtap Turu

Foça Balık Turuna Gelirken Ne Tür Olta Getirmemiz Gerekiyor?

30-35-40 silikon misina, 75-100-125 gr kurşun, 4-5-6 numara iğne, 1.20-1.50 arası kamışlar bizim sizlere tavsiye edebileceğimiz ekipmanlardır. Ama tabii ki siz kendinize en uygun hangisi ise onu da getirebilirsiniz.

Yem olarak da borukurdu ve sülünes tavsiye ediyoruz.

Balık Avı Hakkında Diğer Detaylar ve Foça Balık Avı Turu Fiyatı

  • Foça balık avı fiyatları 2020 yılında kişi başı 125 liradır.
  • Foça balık turunda gün boyu çay ve nescafe ikramı vardır.
  • Eski Foça balık avı turuna öğle yemeği dahildir. Öğle yemeğinde balık, makarna ve salata vardır.
  • Yüzmek isteyen misafirlerimiz yanlarında yüzme kıyafetlerini getirirler ise uygun duraklarda yüzebilirler.

Yok ben balık tutmayayım, başkası benim yerime tutsun hatta pişirsin, ben de şöyle denize karşı bir balık yiyeyim derseniz de Foça’nın en iyi restoranlarını listelediğimiz sayfamıza göz atabilirsiniz. Aşağıya linkini bıraktık 🙂 Karnım tok, ben sadece bir şeyler içeceğim derseniz, Foça bar ve cafeleri listemizi de bıraktık.

Evet, Foça balık avı turu detayları bu şekilde. Sizler de keyifli ve bol balıklı bir gün geçirmek isterseniz tura katılabilirsiniz.