Eski Foça İngiliz Burnu
Eski Foça İngiliz Burnu

Foça’ya daha önce gidenler bilir İngiliz Burnu, Foça’nın en güzel kamp alanlarından biridir. Özellikle Foça’nın merkezine yakın olduğu için daha çok tercih ediliyor. Bundan yaklaşık 10 sene öncesine kadar Rock festivalleri de düzenleniyordu ve alan silme çadır dolu oluyordu. Sonradan maalesef bu festivaller gerçekleşmemeye, sadece kamp sever kişiler tarafından tercih edilmeye başlandı. Benim hatırladığım iki tane efsane Zeytinli Rock Festivali vardı ki hala aklıma geldikçe duygulanırım. 😔 Neyse, biz bu yazımızda Eski Foça İngiliz Burnu nerede merak edenlere, İngiliz Burnuna nasıl gidilir öğrenmek isteyenlere, İngiliz Burnunda nerede kamp yapılır bilmek isteyenlere yardımcı olacağız. Foça’daki diğer ücretli ve ücretsiz kamp alanlarını görmek isterseniz aşağıya linkini bıraktık. Foça’da bulunan koylar harika kamp olanakları sunuyor bu arada.

⛺ Foça Kamp Alanları

Eski Foça İngiliz Burnu Nerede?

Eski Foça İngiliz Burnu, Foça Otogarına yaklaşık 2 kilometre mesafede ve merkezi olduğu için hem piknik yapmak isteyenler için hem de bir ya da birkaç günlük kamp yapmak isteyenler için oldukça sık tercih ediliyor. Üstelik İngiliz Burnunun girişinde bir windsurf okulu var. Foça’da rüzgar sörfü deneyimi yaşamak isterseniz deneme dersi alabilirsiniz.

Foça İngiliz Burnuna Nasıl Gidilir?

Foça İngiliz Burnuna yürüyerek gidebilirsiniz öncelikle. Dediğimiz gibi Foça Otogarından yaklaşık 2 kilometre ve yürüyerek aşağı yukarı yarım saat sürüyor. Ama hava zaten sıcak, ben yürümek istemiyorum diyorsanız da Foça şehir içi dolmuşlarına binebilirsiniz. Fiyatı yanlış hatırlamıyorsam 3 lira idi. Sizi İngiliz Burnunun girişinde bırakıyor orada yürüyerek burun boyunca devam edebilirsiniz. Foça İngiliz Burnu konumu için tıklayın.

İngiliz Burnunda Denize Giriliyor Mu?

Evet, Eski Foça İngiliz Burnu kıyılarında denize girebilirsiniz fakat çok da ideal bir yer olduğunu söyleyemeyeceğim. Çünkü deniz yosunlu ve deniz kestaneli. Yine de deniz ayakkabınız var ise girilebilir. Suyun sıcaklığı ve temizliği oldukça güzel.

Foça İngiliz Burnu
İngiliz Burnunun karşısında bulunan Fener Adası

Eski Foça İngiliz Burnu Kamp Alanları ⛺

İngiliz Burnu, başlı başına bir kamp alanı aslında. Alan oldukça geniş. Burun kısmından ilk girdiğinizde genişçe düzlük bir alan sizleri karşılayacak. Orada genelde günübirlik piknikçiler oluyor. Araçları, şemsiyeleri ile gelmiş oluyorlar ve akşamları gidiyorlar.

Ama yine de o alanda kamp kurmak çok ideal değil bana kalırsa. Çünkü akşamları da araçları ile içki içmeye gelen gençler oluyor o bölgede. Müziği rahatsız edici seviyede açabiliyorlar. Bu yüzden o düzlüğün yukarısına doğru kamp atmak daha mantıklı. Belirgin bir alan yok fakat ağaç altında bir iki çadırlık güzel yerler bulmanız mümkün.

Yine arka tarafa doğru giderseniz de hem sağda hem de solda taşlı bir plaj var. Gerekli ekipmanınız var ise o taşlı alana da kamp atılabilir. Bir de rüzgar genelde o alanın sağ tarafında eser. Bu yüzden sol tarafa doğru çadır kurmak çok daha mantıklı olabilir. Zaten gittiğinizde küçük bir keşif yürüyüşü yaparsanız uygun bir yer bulacağınıza eminim.

Tabii söylemeye gerek yok ama yazın hafta sonları kamp yapan kitle bir hayli kalabalık olabiliyor. Daha sakin bir ortam arıyorsanız hafta içi tavsiye ederim. Foça’da gezilecek yerleri ve denize girilecek yerleri de merak ediyorsanız aşağıya onların linklerini de bıraktık. Dolu dolu iki yazı.

🚶 Foça Gezilecek Yerler

🏊 Foça’da Nerede Denize Girilir?

Eski Foça İngiliz Burnu yazısı bu kadar. Aklınıza takılan bir soru olursa yorum kısmında sorabilirsiniz. Ya da bizi instagram adresimizden takip edebilir oradan direkt mesaj yollayabilirsiniz.

Comments

Bir cevap yazın